Říjen 2018

Rozhovor se zpěvákem s nejhlubším hlasem v ČR

31. října 2018 v 19:56 | lmetalgirl |  Hudba
Underground ve svěráku
aneb rozhovor se zpěvákem s nejhlubším hlasem v ČR
Není žádnou novinkou, že za poslední desetiletí - s rozšířením internetu - klesl počet lidí, kteří chodí na koncerty. Zejména to platí u undergroundu, který je utlačován z obou stran.
Mainstream poskytuje zavádějící úhel pohledu. Vše, co se nehraje v rádiu, je hudba feťáků, podivínů, neonacistů a satanistů. Přitom samotný pojem "underground" znamená: hudba určená pro menší okruh lidí založená na experimentování s hudebními prostředky. Tlak z druhé strany představují hudební společnosti, které se k méně známým menším kapelám chovají jako ke kusům hadru. Nevidí v nich potenciál a chtějí spolupracovat jen s "většími" kapelami.Výsledkem tohoto svěráku jsou prázdné koncertní sály ska, jazzové, rockové, punkové, metalové, ale i klasické hudby. Na Mozarta nebo Beethovena si zajde kdekdo, ale ostatní skladatele je snadné přehlédnout. Undergroundovým hudebníkům nezůstává nic jiného než podporovat se navzájem. Dokonce ani mezižánrová spolupráce není něčím neobvyklým, např. Dimmu Borgir s Českou filharmonii nebo Sepultura s New Model Army. Často to ale nestačí. Proto vám představuji jedného z českých zpěváků, se kterým jsem udělala interview.

Rodák z Kuřimi vystupující pod pseudonymem Seth je pohodový člověk s dlouhými vlasy a vousy. Trochu připomíná Ježíše a pro českou scénu takovým Ježíškem i je. Neváhá se obětovat pro české undergroundové kapely, pořádá koncerty, jezdí na tour a k tomu všemu zvládá nahrávání pro tři kapely.

Na tuzemské poměry máš neskutečně hluboký hlas. Předpokládám, že proto zpíváš dokonce ve třech kapelách: Embrace the Darkness, Phylactery a částečně i v God in Flames. Jak ses k tomu vůbec dostal a jak to stíháš?

Zpívat v kapele byl vlastně můj sen. Jednu jsem si s kamarádem založil a ostatní pak vznikly jako vedlejší produkt vyššího chtíče. V případě God in Flames jsem jen propůjčil svůj vokál pro kvalitní hudbu. Aktuálně chystám další dva projekty, takže snad ještě něco přibyde.

Alba taky chrlíš jako na běžícím pásu. Před chvílí vyšlo nové album Aeber od Phylactery a teď děláš na Embrace the Darkness. Můžeš k tomu něco bližšího říct? Jaké byly reakce na Aeber?

K novému albu můžu jen prozradit, že to bude něco nového, ale zároveň pořádná porce hudby. Aktuálně se dopisují nějaké písně a texty. V listopadu nahrajeme první píseň, která by měla album reprezentovat. Ohlasy na Phylactery byly vesměs kladné. K velkému překvapení album i kapela zaznamenaly velký ohlas především v Jižní Americe. Chtěli jsme se prezentovat hudbou, která by mohla obstát ve světové konkurenci. Myslím, že se to vcelku povedlo.

Chodil jsi někam na zpěv? Jak se staráš o hlasivky?

Nechodil, nikdo by mě asi slyšet čistě nechtěl (smích) . O hlasivky se starám jen běžnou rutinou, šetření se, rozezpívávání se před koncertem a podobně. V zásadě to docela stačí. Doma trénuju spíše jen nové techniky, a to velmi pozvolně.

Jaké české kapely jsou podle tebe pilíře moderního metalu?

Asi všechny undergroundové.

Co tě nejvíc dokáže naštvat?

Lidská stupidita a ignorace.

Rozhoduješ se rychle?

Jak kdy. Hodně záleží, o čem se mám rozhodovat. Víceméně u mě platí, že co na srdci, to na jazyku. Upřimné jednání považuji za jediné správné.

Co bys vzkázal českým teenagerům?

Nebojte se jít za svým snem. Svět je malý a každého cíle se dá dosáhnout. Záleží jen na silné vůli a píli. I kdyby se vám třeba něco nepovedlo, můžete si alespoň říct, že jste to zkusili a bojovali za to.
Videoklipy, ve kterých se Seth objevil:
  • Embrace the Darkness - Temptation's Nest
  • God in Flames - Gods in Flames
  • God in Flames - City of Dust
Diskografie ve zkratce:
Embrace the Darkness - The Nameless (EP 2016) nešetří pomalými a náladovými pasážemi, které doplňují housle. Ve Victim of Myself se objevuje Sethův čistý hlas a vše se pohybuje kolem zádumčivých témat.
Phylactery - Aeber (2018) je naopak rychlé album, které na nikoho nečeká. Na nezkušeného posluchače se valí brutální sypanice, které zpomalí jen k tomu, aby zase zrychlily.


Vyšlo 9.10.2018 v Časopisu Špit.

Zimní čas a Halloween

30. října 2018 v 8:54 | lmetalgirl |  Ostatní
Naštvalo mě několik věcí.
  1. Blog.cz nezveřejňuje některé články - dlouho jsem nic nenapsala, důvod je, že blog mi nechce zveřejnit jeden článek o rozsahu 3000 znaků s odůvodněním, že článek nesmí přesáhnout více než 40 000 znaků...
  2. Lidé pořád chtějí letní čas - konečně se člověk může vyspat se změnou na zimní čas a lidi kritizují, že je pak večer tma? Tma je pořád, to jen člověk vymyslel hodinky. Plus, zimní čas rovná se sluneční čas, to ten letní je nepřirozený a s jeho změnou akorát přichází chaos (nemluvě o zvýšeném využití slunečního světla v létě, které je minimální).
  3. Deprese - nevšimli jste si, kolik lidí má deprese? Já jsem šťastný člověk, ale podívejte se na nejmocnější fenomén posledních let: memes
Možná se vám zdá, že to nic není, je to jen obrázek...ale kolik jich je? Stovky. Jen si všimněte, kolik lidí se s nimi ztotožňuje. Nejsou to jen teenageři, ale celá tahle generace. Celoživotné nenaplnění tuh kompletní generace, až na několik výjimek. A pak se divím, že lidi mají deprese i ze tmy...
Nebo status "napište svou nejoblíbenější písničku proti depresi" a lidé psali a psali...jen dva lidé odepsali, že nemají deprese. A to je už zvláštní, ne? Většina těch lidí podle mě ani deprese nemá, ale myslí si to.

No pokud pořád říkají, že mají depresi a nedejbože to řeknou i doktorovi, ten jim předepíše léky a pak jsou v p...někde. Léky na depresi lidem bez deprese totiž způsobují depresi! A pak se samozřejmě zvýší počet lidí s depresí. Je to řetězová reakce. Lidé volají o pomoc, ale nikdo je neslyší...

A nakonec...všemi zbožňovaný Halloween.
Máme dušičky, tak nemusíme opakovat po této komerční parádě Ameriky!
Ano, vím, že Halloween vznikl v Evropě. Tam se však nejednalo o děti v kostýmech žádající o maškrtu, ale o oběti, častokrát lidské. Oslavujete Halloween? Možná byste měli vědět o jeho původu. Obětujte děti, nic to není, ne? Dobrou chuť.

Dostala jsem ránu 150 000 volt

9. října 2018 v 19:52 | lmetalgirl |  Ostatní
Samozřejmě, zabíjejí ampéry a ne volty, ale takhle je to zajímavější. Náš fyzikář nám totiž ukazoval tenhle kouzelný stroj, který vyrábí blesky.
https://cdn.shopify.com/s/files/1/1342/5013/products/525990_751886355_product_large.jpg?v=1484241635

Pak nám řekl, ať se všichni pochytáme za ruce do kruhu a dva na konci ať se chytí těch kovových tyček. Prý nás to jen trochu štípne. Pak jedna spolužačka zatočila klikou a všichni dostali ránu jako sviňa. Ještě asi po pěti minutách mě pořád bolely ruce. Když dva lidé najednou řeknou stejnou věc, je to normální. Když tři, už je to zvláštní. A teď si představte 30 lidí ve stejný okamžik zařvat: "AU!" To bylo vcelku spektakulární.
A tak jsme si vyzkoušeli, jaké to je, dostat ránu 150 kilovolt. :D
Myslím, že elektrostatiku si každý z nás zapamatoval na celý život...
https://wallpaperstock.net/wallpapers/thumbs1/49155wide.jpg

Důležité oznámení

3. října 2018 v 20:53 | lmetalgirl |  Ostatní
Zprovoznila jsem svůj anglický oficiální web, který najdete na adrese https://aryaofficial.blogspot.com/ .

Jedná se o seriózní stránku se všemi novinkami, týkajícími se mého kapelního života.


Epidemie metalistů

3. října 2018 v 20:44 | lmetalgirl |  Hudba

Moribundus, tzv. "Epidemie metalistů"

Charakteristika nemoci: moribundus je zcela specifická nemoc charakteristická rýmou, kašlem, chroptěním, bolestí v krku a několika denním setkáním blízké smrti. Moribundus se objevuje na podzim v čase, kdy se nekontrolovatelně ochlazuje z 30 stupňů Celzia na nulu.

Výskyt nemoci v populaci: Moribundus je zákeřný tím, že se téměř v 70% vyskytuje u příslušníků metalového vyznání a speciálně u zpěváků zvracejících do mikrofonu (growlerů) je to až v 90%!


Léčba: Moribundus se léčí čajem z jablkových slupek, ležením v posteli zakutraný až po uši a pozitivním myslením (např. "Dnes nesmím umřít, o týden mám koncert.").

Zajímavosti: Nemocné growlery můžete podpořit finančními dary (koupě CD, účast na koncertu, darováním plyšáka...) nebo psychicky. Pacienti postižení moribundem vaši pomoc jistě ocení.
Kapela Radio Jeravan o moribundu nazpívala písničku (zřejmě s touto krutou nemocí mají hodně zkušeností):