Červenec 2018

Hodnocení série Spad

31. července 2018 v 20:22 | lmetalgirl |  Knihy
1. literární fast-food 2. příjemné čtení 3. Rubikova kostka

Ještě se mi nestalo, že bych si koupila celou knižní sérii bez toho, abych nevěděla, o čem je. Tohle se mi však zalíbilo na první pohled.
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Razova-vlna-MAIN.jpg

Autor: František Kotleta (nutno poznamenat, že se přesně neví, kdo to je)
Žánr: post-apokalyptická sci-fi
Původní jazyk: čeština
Délka: trilogie docela krátkých knížek

  • Spad (2016)
  • Poločas rozpadu (2017)
  • Rázová vlna (2018)
Česká post-apokalyptická sci-fi? Jasně, že mě to zaujalo. Hlavní postavou je David Michálek, samozvaný Admirál Armády České Republiky a hrdina z Istanbulu. Je jeden z mála, kteří pamatují třívrstvý toaletní papír s vůní heřmánku a YouTube. Proto se snaží zabránit konečnému odpálení světa a věří, že svět se může vrátit do starých kolejí. Zatím to tak však nevypadá, vše je zničené atomovou a občanskou válkou, rozšiřují se děsivé kulty a vládne chaos.
http://oic.uqam.ca/sites/oic.uqam.ca/files/images/figure_9.jpg

Ačkoliv Spad hodně lidí kritizuje, mně se to líbilo. Přečetla jsem už spoustu knih a tohle bylo speciální. Doporučuji pouze pro 15+ a myslím to vážně. Nepředstavujte si tra-la-la post-apokalyptickou sci-fi ve stylu Divergence, Spad je drsný a představuje jednu z reálných možností, jak by to mohlo vypadat po atomové válce. Radioaktivita, lidský život nemá cenu, otrokářství, patriarchát a spousta dalších věcí, ze kterých nám, rozmazleným dětem 21. století, běhá mráz po zádech. Děj je poutavý, popisy realistické (obzvlášť autorova záliba vyjadřovat zvuky citoslovci) a často i děsivé. Na konci Rázové vlny jsem brečela. Myslím, že víc k tomu říct není třeba. Františka Kotletu si zařazuji k oblíbeným českým spisovatelům hned vedle Ondřeje Neffa.


5 mých nej filmových postav

24. července 2018 v 21:21 | lmetalgirl |  Filmy

5. Kuze (Ghost In The Shell)

https://78.media.tumblr.com/eeb8c2c1502edd794e6b995ef47e2680/tumblr_osr9htSScc1s05hv8o1_540.gif

Michael Pitt zazářil v této náročné roli kyborga Kuzeho. Výsledek počítačové grafiky a jeho pilně nacvičených robotických pohybů společně s hlasem, který se mu občas zasekne jako pokazený gramofon, je úžasný. To je prostě nejlepší jen v originálu.
Kuze byl kdysi člověk, avšak vědci mu vymazali vzpomínky a udělali mu robotické tělo. Z tajemného zločince se vyklube logicky smýšlející osoba, téměř až láskyplný hrdina. Pokud si umíte představit robotickou lásku pozůstávající z obdivování vlastních součástek, pak to je přesně ono. Víc se tam vážně nestane.
"What do you want from me?" - Scarlet Johansson aka Motoko
"I became fascinated with you. We´re the same." - Kuze
"We´re not the same. You´re murderer."
"Tt-th-th-they tried to kill me first. It was self defense. D-d-d-defense itself!"

4. Lestat de Lioncourt (Interview with the Vampire, Queen of the Damned)

https://i.pinimg.com/originals/67/b0/86/67b0860c82ef87b234dc903f7d4abd95.gif

Snad nejde nemít rád tohohle věčně se usmívajícího bláznivého upíra, kterého životným naplněním je divadlo, hra na housle a rocková muzika. V Queen of the Damned byl sice pořád vážný, ale v knize nikoliv. Neuvěřitelně ho bavilo 21. století, jezdil na motorce a zpíval v metalové kapele.
Lestat mluví k Louisovi: "Feed on what you want. Rats, chickens...and poodles *směje se*. I´ll leave you to it and watch you come round. But remember, life without me would be even more unbearable."
Nebo k ženě, kterou strčil do rakve, aby nevřískala: "It´s your coffin, my love, enjoy it! The majority of us don´t have the chance to know how it feels."
https://78.media.tumblr.com/3a217900327ec1f232b17362722fd275/tumblr_nqc3lfFCRe1qcz7h6o1_1280.jpg

3. Eli (Låt den rätte komma in)

https://media.giphy.com/media/AnATeUqoUJcKk/giphy.gif

Mladičká herečka Lina stvárnila podobnou roli jako Kirsten (Claudia) v Interview with the Vampire. Zvládla to bravurně, akorát její hlas musel být předabován, protože postava Eli měla mít trochu víc klučičí hlas. Doteď je sporné, jestli je Eli kluk nebo holka, protože v knížce to byl kluk, ve švédské verzi něco mezi, a v americké holka. Každopádně, viděla jsem švédskou verzi, a ta je o krásném přátelství dvou dětí. Oskar je ve škole šikanován, do jeho města se však přistěhuje tajemná Eli a pomáhá mu.
Eli: "Oskar, do you like me?"
"Yeah, a lot."
"Even if I weren´t a girl?"

http://cinedogs.gr/wp-content/uploads/2017/01/Let-the-Right-one-in-4.jpg

2. Bucky Barnes (Captain America)

https://78.media.tumblr.com/ebdc62dec9c2dc56874de516c2d1b411/tumblr_n2pdj9vW9b1rpgq91o3_500.gif

Na mém seznamu se ocitá i Marvelovská postava. Hrál ji Sebastian Stan, myslím, že je to jediný herec Marvelu s přirozenými dlouhými vlasy. S hercem Kapitána Ameriky dlouho trénovali své souboje a i laik pochopí, že se neučili až tak bojové techniky jako to, aby to vypadalo co nejvíc efektně. A vypadá. Sebastian dobře hraje vojáka s (doslova) vygumovaným mozkem a baví mě jeho věčně zmatený výraz.
https://i.pinimg.com/originals/51/0b/35/510b357dab3a1f6d27210e942a871c0c.jpg

1. Alucard (Hellsing)

https://media2.giphy.com/media/if9niVFg4IwAE/giphy.gif

Já za to nemůžu, že nejlepší postava všech dob je kreslená. Kdyby někdo udělal z Hellsinga hraný film, pak by Alucard byl nejsilnější postavou na světě (porazil by Thanose levou-zadní). V anglickém dabingu mu Crispin Freeman dodal ultra-nebezpečně-praštěný hluboký hlas a tvůrce Kouta Hirano perfektní imidž. Alucard je vlastně jakousi obdobou rumunského vládce Vlada, umí měnit podoby i libovolně si určovat délku vlasů, má dvě zbraně Joshua a Jackal, kterými zabíjí zombie nebo další upíry. Nakonec pomůže Velké Británii a se svou šéfovou Integrou porazí nacisty. Ve fan verzi je Alucard hodně velký vtipálek, což zmírňuje vážnou, až hororovou tématiku celé série.
Alucardovi zvoní mobil *hraje The b*tch is back od Eltona Johna*: "Hold on, I´m gonna take this...Y´ello?"
Integra: "What did you do?"
"Alright! I bet you´ll be mad at me."
"WHAT DID YOU DO?"
"Ok, first. I was minding my OWN business."
"Bulls*it!" zařve Integra.
"I WAAAAZ!"
Nebo Alucard koukal na svou novou televizi, když mu ji někdo najednou rozstřílel. S kamenným výrazem řekl: "That was a 70-inch plasma screen TV...*změní tón hlasu na úpřimně pobavený* soo how can I help you?"
https://cdn.suwalls.com/wallpapers/anime/alucard-hellsing-5791-1920x1200.jpg

5 metalových písniček, které zná každý

24. července 2018 v 14:50 | lmetalgirl |  Hudba
Metal je poměrně undergroundový žánr, avšak některé písničky se prodraly tak vysoko, že je zná téměř každý. Některé občas pouštějí v rádiu.

5. místo: P.O.D.-Youth Of The Nation

Tahle křesťanská kapela za svou existenci vystřídala několik stylů, dnes produkuje něco ve stylu rapu, ale hráli už i reggae a Youth Of The Nation je z éry 90. let, kdy hráli nu metal. Mohli jste ji slyšet například v reklamě na Karlovu Univerzitu, která jistou dobu běžela v kinách CinemaStar.

4. místo: Rammstein-Du Hast

Když se řekne "němčina", asi se každému vybaví právě "Du...du hast...du hast mich..." od Rammsteinů, industrial metalové smečky, která kritizuje Ameriku a libuje si v pódiové show pozůstávající z pyrotechnických efektů.

3. místo: Evanescence-Bring Me To Life

Bring Me To Life je snad nejhranější metalová písnička v rádiích. Alespoň já jsem ji slyšela už v několika mainstreamových rádiích. Společně se skladbou My Immortal tak Evanescence vylezli stupíněk docela oblíbené metalové kapely.

2. místo: Europe-Final Countdown

Europe je mnohem starší kapela, a tak Final Countdown už dnes neslyšíme tak často, ale kdysi byl v rádiu pořád. Jako glam metalová kapela svůj styl kombinovala s diskem, a tak se omlouvám všem metalistům, kteří teď nespokojeně čtou tyto řádky a říkají si: "Co tady dělá Europe?"

1. místo: Metallica-Nothing Else Matters

Já už to nemůžu ani slyšet. Metallica je všude. A myslím, že ji nikomu představovat nemusím.

Boží slova od black metalisty

13. července 2018 v 12:39 | lmetalgirl |  Duchovní
S dovolením bych s vámi sdílela interview s Velniasem (Darkened Nocturn Slaughtercult) z Brutal Assaultu 2016. Překládala jsem, jak se dalo, ale Velnias mluví strašně poeticky :)
http://slaughtercult.de/gallery/gallery16/inflammenopenair/inflammenopenair2.jpg

"Všechno, čeho si vážíme, by mělo čerpat z našeho absolutního zaměření. Polovičatost je kompromis a tedy bez užitku. Tohle základní pravidlo je denně ničeno obyčejným každodenním životem. Kreativita a duchovní růst jsou uvězněny v řetězech vynucených sociálních interakcí. Dokonce i vědomosti o těchto nebezpečích letargie nezabrání osvícené mysli, aby si udržela stráž po celou dobu. Všechny úspěchy a radosti musí jednou skončit. Umírání a letargie jsou synonymy v rovnici obnovy a proměny."
https://quotefancy.com/media/wallpaper/3840x2160/3465936-William-McKinley-Quote-Half-heartedness-never-won-a-battle.jpg

"Život se opakuje po eliptických cestách. Přesto lítost není potřebná. Tvoří nás naše rozhodnutí a chyby. Co si myslíme, říkáme, víme, chceme a troufáme si, na nás zanechává stopy. Naučte se s tím žít. Zdary a nezdary jsou něčím úplně normálním, ale můžeme se naučit, jestli chceme kráčet nebesy, nebo peklem. Ta volba je jen a jen na nás, můžeme si vybrat dlážděné cesty, nebo vyšlapané stezky, a nebo si můžeme sekat vlastní cestu přes trnité keře po stranách těch vyšlapaných cest. Vybrat si nějakou s těch normálních cest znamená jít v něčích stopách. Většinou tyhle stopy ukazují správný směr, ale nemůžou nahradit vnitřní přesvědčení. Víra vzniká z přesvědčení a vědomosti z vlastních zkušeností."
http://www.classiclitho.com/wp-content/uploads/2015/10/iStock_000040905176_Small.jpg

"Duchovní osvobození bylo podstatou už od začátku. Všechno jednou skončí, ale konec není nic jiného než bod zvratu. Připomíná proměnu. Začátek a konec je stejný."
http://www.renegadetribune.com/wp-content/uploads/2015/08/reincarnation-3.jpg

Velnias si může tvrdit, co chce, ale tohle byly slova Boha, tohle běžný člověk během kapelního interview neřekne :)
Bůh vkládá své myšlenky každému člověku, tak proč ne black metalistovi? Miluje nás všechny.