Nevěřte lháři

14. února 2018 v 20:17 | lmetalgirl |  Knihy
1. literární fast-food 2. příjemné čtení 3. Rubikova kostka

Nedávno jsem se začetla do tetralogie polského autora Jakuba Ćwieka. Je to jedna z nejlepších knižních sérií, jaké jsem kdy četla. Hned po Levé ruce Boží, Harrym Potterovi a Eragonovi. Na každé druhé větě jsem se chechtala. Ještě jsem to nedočetla (z jakéhosi pocitu, že to nechci dočíst, protože je to tak strašně super, jsem se zastavila v tříčtvrtině poslední knihy), ale jdu vás s tímto veledílem obeznámit.

Autor: Jakub Ćwiek
Žánr: fantasy/beletrie pro dospělé nebo tínedžery
Původní jazyk: polština
Délka: tetralogie plus povídky označované jako díl 21/2

  • Kłamca (2005) - Lhář (2011)
  • Kłamca 2. Bóg marnotrawny. (2006) - Lhář 2 (2011)
  • Kłamca 3. Ochłap sztandaru (2008) - Lhář 3 (2013)
  • Kłamca 4. Kill'em all (2012) - Lhář 4 (2013)
  • Kłamca 2,5. Machinomachia (2014) - Lhář 2,5 Machinomania (2017)
Hlavním hrdinou je Asgarďan Loki, poslední z Ásů a bůh klamu. V představách autora je to typický seveřan, dlouhé blond vlasy i vousy. Jeho typickým znakem je párátko v puse (ne cigareta jako na tom ilustračním obrázku), plyšový medvídek Lhářík a velká pistole. Poslouchá metal, jezdí na motorce a způsobuje problémy krásným dámám.

DĚJ: Boží andělé dobyjí Asgard a Loki jako jediný přeživší se stává jejich "zaměstnancem" pro nejšpinavší práci. Za vzácná andělská pera odpráskne jakéhokoli démona z Pekla nebo zapomenutého boha, který se nekalými praktikami snaží získat věřící. Milost si u něj vyprosí Bakchus a Eros a stanou se jeho společníky. Nemalé problémy jim však způsobí Lucifer a jeho armáda, která spustí Apokalypsu. Celým světem zmítají boje andělů s démony a mytickými bytostmi.

Na obrázku Bakchus, Loki, anděl Michael.
Krátké knížky se mi četly úžasně. Škoda, že nejsou delší. Rozhodně to není nic pro děti, Loki si ubrousky před pusu nedává. Ale vtipný je neuvěřitelně. Vždy, když hledám dobrou fantasy, vynechávám spisovatelky a hledám jen spisovatele. Zdá se mi, že píšou líp :D. A speciálně Poláci, takže můžete očekávat jen to nejlepší. Pro fanoušky Metallicy perfektní. Vždyť minimálně název čtvrté knížky zní Kill´em All a autor je jejich velkým fanouškem (tak jako Loki).

Jakub Ćwiek se narodil 24. 6 1982. Povídky 2,5 začínají větou "Nikdy nevěřte Lháři" a Jakub dodává, že tím myslel sebe. Původně povídky napsat nechtěl. Prý už měl rozepsaného něco jiného a toho "šíleného chlapa s párátkem v puse" měl až po zuby. Loki se však mazaně vrátil a udělal svým fanouškům radost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama