Když to zní stejně

16. srpna 2017 v 10:01 | lmetalgirl |  Hudba
Poslouchali jste někdy rádio a řekli si: "Vždyť to všechno zní stejně."? Na tom teď jede moderní pop. Používá stejné beaty i melodie, aby se vám nové písničky zdáli povědomé a tím pádem se vám i líbily. To je byznys a ne hudba. O tom jsem však původně nechtěla mluvit. I v "klasické" hudbě s reálnými nástroji se občas povede, že to zní stejně. Proč?

Kopírování

Největší hnus, který používají všichni :D . Nedávno jsem objevila "čistě náhodnou" podobnost riffů Venomu a Metallicy. V roce 1982 vyšel album Venomu Black Metal a o rok později vyšel první album Metallicy Kill 'Em All. U Countess Bathory od Venom zní riff na 1:59 sekundě stejně jako riff v refrénu Seek And Destroy od Metallicy, třeba 2:45. Takže Metallica kopírovala Venom. A samozřejmě, kdo se víc proslavil? Metallica.


Tady na fotce Cronos (Venom) drží za nohy Abaddona (Venom), který se drží Larsa Ulricha (Metallica), vedle stojí Kirk Hammett (Metallica). Vypadají jako kamarádi, to však ještě Venom netušili, co všechno od nich Metallica okopčí. Zmíněný riff určitě nebyl jediný.
http://4.bp.blogspot.com/-dCjfsnTutwM/VDZpXAp_yjI/AAAAAAAAAuU/mFCGZznRkP0/s1600/METALLICA%2B%2B%2BAbaddon%2Bof%2BVENOM.jpg

Cronos o nich o několik let později řekl: "Because they just really copied Venom. Venom, of all, was a, thrash metal, power metal, speed metal, death metal, black metal... And Metallica just became a thrash metal band and Slayer just became like a death metal band. But they didn't change anything, they didn't make anything new. They were just copying what they've already seen."
Celé interview si můžete přečíst tady.

Náhoda

Když jsem s Jerevanem kdysi dělala na nové písničce, zkoušeli jsme nový riff, když najednou říkám: "Vždyť ten riff tady zní jako od jedné holandské kapely."
A Che na to: "No, to je možný."
A taky se mi podařilo objevit podobný (nebo stejný) riff od těchto dvou kapel. Těžko říct, jestli to Plaag od mnohem staršího Morbidu okopčili, nebo to byla jen náhoda.
Plaag: 2:05 (je slyšet v pozadí)
Morbid: 0:33


Nebo začátek Tublatanky-Žeravé znamenie osudu zní stejně jako začátek Burzum-Ea, Lord of the Dephts. Tublatanka s tím přišla už v roce 1988, Burzum až v roce 1992.

Hrátky se slovy

Znáte to kouzelné slovo "Abrakadabra"? Tak Arakain to vzali jako Arakadabra, Dimmu Borgir jako Abrahadabra. Těžko říct, jestli se vůbec tyto kapely vzájemně znají (spíš ne), ale Dimmu Borgir se svou Abrahadabrou tady byli dřív.
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61CFVhVI%2BsL.jpg
http://www.valhalla.sk/wp-content/uploads/2016/03/arakain-arakadabra.jpg

A zase Arakain, teď ale v souboji s Rotting Christ. Arakain měli píseň Apage Satanas (v překladu zmiz, Satane) hotovou roky před Apage Satana od Rotting Christ. Tohle nepochopím. Snad když chce kapela dát nějaký originální název písně, ať si to nejdřív napíše na YouTube, jestli už někdo něco podobného nevymyslel před nimi, ne? (Na dolní fotce Rotting Christ hrající Apage Satana)
http://www.metallibrary.ru/bands/discographies/images/arakain/pictures/98_apage_satanas.jpg
https://i.ytimg.com/vi/c2nqAeLIZ04/maxresdefault.jpg

Takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho, bohužel si už na víc nemůžu vzpomenout :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama