Jak na vzorce solí?

20. ledna 2017 v 15:47 | lmetalgirl |  Ostatní
Všimla jsem si, že hodně lidí základní vzorce zvládá. Kyseliny jakž-takž, ale když přijde na soli, nějak to nejde a nejde. A tak jsem se rozhodla udělat návod.
Chemikář zadal "křemičitan vápenatý", celkem lehký vzorec a tázaný nejmenovaný u tabule napsal "CaSi2"
ŠPATNĚ!!!
Jak tedy na to?

1. Jak zní název?

Křemičitan vápenatý. U každého názvu soli platí, že je-li např. křemík uveden jako první, ve vzorci bude na konci. A tedy vápník bude logicky na začátku.

2. Prvky

Samozřejmě, kdo neví, jakou značku napsat, má problém. Pro náš příklad křemík je Si a vápník Ca.

3. Oxid

Vytvořte si oxid. Je to křemIČITAN, tedy oxid bude křemIČITÝ. Kyslík má v oxidech vždy -II, ičitý je IV, takže výsledek je křížovým pravidlem Si2O4, což se dá zkrátit na SiO2.

4. Kyselina

Udělejte si z toho kyselinku. Jednoduše přidáme vodu.
SiO2 + H2O = H2SiO3

5. Odebereme vodíky

Ještě jednou se koukneme na to, co máme dělat. Křemičitan. Ne žádný hydrogenkřemičitan, to znamená, že musíme odebrat všechny vodíky. H2SiO3 mínus H2 = (SiO3)-II
Po odebrání vodíků se za zbytkem objeví číslo odebraných vodíků, tedy viz předchozí řádek: -II.

6. Sůl

Poslední krok. Před závorku přidáme Ca a protože je to vápeNATÝ, tedy II, nemusíme řešit oxidační čísla. Sůl totiž musí být neutrální: součet II a -II je 0, takže to máme správně. Výsledek: CaSiO3

Teď předvedu těžší případy solí. Například hydrogenuhličitan sodný. Hydrogen prozrází, že ve výsledku musí být jeden vodík. Udělám v rychlosti všechny potřebné kroky. Oxid uhličitý CO2, kyselina H2CO3, odeberu jen 1 vodík (aby ve výsledku jeden zůstal) a výsledek je NaHCO3. Dihydrogen znamená, že ve výsledku musí zůstat dva vodíky atd.
Teď si vymyslím diželezitan barnatý (sice pochybuju, že existuje, ale poslouží účelu). Di znamená, že na začátku při tvoření oxidu ho uděláme dva-krát. Pro nechápavé: 2 x Fe2O3, takže po přidání vody to bude H2Fe2O7, mínus dva vodíky je (Fe2O7)-II. A už jen přidáme bárium, tedy BaFe2O7. Hotovo. Nechápu, co na těch solích všichni vidí tak těžkého.

:D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama