Leden 2017

Jak na vzorce solí?

20. ledna 2017 v 15:47 | lmetalgirl |  Ostatní
Všimla jsem si, že hodně lidí základní vzorce zvládá. Kyseliny jakž-takž, ale když přijde na soli, nějak to nejde a nejde. A tak jsem se rozhodla udělat návod.
Chemikář zadal "křemičitan vápenatý", celkem lehký vzorec a tázaný nejmenovaný u tabule napsal "CaSi2"
ŠPATNĚ!!!
Jak tedy na to?

1. Jak zní název?

Křemičitan vápenatý. U každého názvu soli platí, že je-li např. křemík uveden jako první, ve vzorci bude na konci. A tedy vápník bude logicky na začátku.

2. Prvky

Samozřejmě, kdo neví, jakou značku napsat, má problém. Pro náš příklad křemík je Si a vápník Ca.

3. Oxid

Vytvořte si oxid. Je to křemIČITAN, tedy oxid bude křemIČITÝ. Kyslík má v oxidech vždy -II, ičitý je IV, takže výsledek je křížovým pravidlem Si2O4, což se dá zkrátit na SiO2.

4. Kyselina

Udělejte si z toho kyselinku. Jednoduše přidáme vodu.
SiO2 + H2O = H2SiO3

5. Odebereme vodíky

Ještě jednou se koukneme na to, co máme dělat. Křemičitan. Ne žádný hydrogenkřemičitan, to znamená, že musíme odebrat všechny vodíky. H2SiO3 mínus H2 = (SiO3)-II
Po odebrání vodíků se za zbytkem objeví číslo odebraných vodíků, tedy viz předchozí řádek: -II.

6. Sůl

Poslední krok. Před závorku přidáme Ca a protože je to vápeNATÝ, tedy II, nemusíme řešit oxidační čísla. Sůl totiž musí být neutrální: součet II a -II je 0, takže to máme správně. Výsledek: CaSiO3

Teď předvedu těžší případy solí. Například hydrogenuhličitan sodný. Hydrogen prozrází, že ve výsledku musí být jeden vodík. Udělám v rychlosti všechny potřebné kroky. Oxid uhličitý CO2, kyselina H2CO3, odeberu jen 1 vodík (aby ve výsledku jeden zůstal) a výsledek je NaHCO3. Dihydrogen znamená, že ve výsledku musí zůstat dva vodíky atd.
Teď si vymyslím diželezitan barnatý (sice pochybuju, že existuje, ale poslouží účelu). Di znamená, že na začátku při tvoření oxidu ho uděláme dva-krát. Pro nechápavé: 2 x Fe2O3, takže po přidání vody to bude H2Fe2O7, mínus dva vodíky je (Fe2O7)-II. A už jen přidáme bárium, tedy BaFe2O7. Hotovo. Nechápu, co na těch solích všichni vidí tak těžkého.

:D

Pouštění hudby nahlas na ulici

12. ledna 2017 v 19:40 | lmetalgirl |  Hudba
Nedávno jsem šla ze školy a pouštěla si hudbu. Zatím nikdo nic nenamítal; když si u Penny marketu děcka můžou přinést reproduktory a na vzdálenost několika ulic pouštět rap, proč bych nemohla taky poslouchat hudbu nahlas? Byl to metal, pouštěla jsem si to jen z mobilu, na hlavě jsem měla čepici (-20 stupňů), takže to nebylo až tak nahlas, jen abych to slyšela přes čapku. Oproti mně šel nějaký starší kluk, kapuci na hlavě, cigareta v ruce...prostě individuum. Zastal, nevěřícky na mě pohlédl...viděl holku v zelené čapce, bílé bundě a rukavicema jako ze Sibiře a pouštěla si metal.
"Tak je to správně, že ses neztratila ze správné generace!" zvolal natěšeně a pokračoval v chození. To byl zajímavý zážitek. Celkem hezký. Jak byste se cítili, kdyby vám na ulici někdo pochválil hudební vkus?
A dnes jsem si pouštěla písničku, v níž bylo dlouhé sólo houslí, takže úplně jemný typ hudby, který jsem zvolila, aby se náhodou lidé na ulici nelekli mé hudby. A takový malý klučina na mě přes celou ulici zařval: "Stište to! Si myslíte, že jsem hluchej?"
Tak jsem si to stišila. Za chvíli šly malé holčičky, které samozřejmě slyšely výbuch toho kluka, a hodily mi k nohám sněhovou kouli.
Po téhle zkušenosti si myslím, že pouštět metal je výhodnější, neboť se mě lidé buď bojí a nenamítají, nebo naopak můj vkus chválí.
No i když si pustím "normální" hudbu a i po jejich žádosti ji stiším, stejně nikomu nevyhovím. No tak jedině metal...